بهینه سازی مصرف آب با هوش مصنوعی در یونان

یونان در حال هوشمند سازی مزارع زیتون است. این درحالی است که به دلیل مورد استفاده قرار گرفتن درصد زیادی آب در بخش کشاورزی محققان برآن شدند از حسگرها و اینترنت اشیا استفاده کنند تا از تلف شدن آب جلوگیری شود.
لوانیز دالیاکوپولوس، مهندس تحقیقات در دانشگاه مدیترانه‌ای یونان، می‌گوید: “در روی زمین یک سنسور نصب کرده‌ایم که رطوبت خاک و رسانایی الکتریکی را اندازه‌گیری می‌کند. همچنین شوری، میزان رطوبت و حرارت خاک را هر ۱۵ دقیقه اندازه گیری می‌کنیم. این اطلاعات سپس به یک پایگاه مرکزی انتقال داده می‌شود و ما می‌توانیم مقدار مناسب آب برای آبیاری را تخمین بزنیم “.
کشاورزان با این شیوه از راه دور به داده‌ها دسترسی می‌یابند و با لمس یک دکمه آبیاری را کنترل می کنند.
ترانسیوولوس مانیوس، معاون رئیس دانشگاه مدیترانه‌ای یونان، می‌گوید: “ما در حال صرفه‌جویی در مقدارزیادی آب شیرین هستیم. کشاورزان همانند دانشمندان و محققان باید بدانند که اینترنت اشیا دقیقا چیست زیرا کارهای خیلی زیادی وجود دارد که با این ابزار جدید می توانیم انجام دهیم. آنها می‌توانند کار مشابهی با این ابزار برای بارور کردن شیمیایی، سمپاشی، حفاظت از خاک و گیاهان انجام دهند.”
این اقدامات به محیط زیست کمک می‌کند و قابلیت ردیابی را افزایش می‌دهد زیرا مصرف‌کنندگان بیش از پیش علاقمندند اطلاعات بیشتری درباره تولید مواد غذایی بدست آورند.
خوشبختانه در این راستا هوش مصنوعی با اقبال کشاورزان و باغداران یونانی رو به رو بوده است، چنانچه یانیس ژنیاتاکیس، مالک یکی از باغ‌های زیتون می‌گوید:‌ “در سال‌های اخیر ما با مشکل تغییرات آب و هوا روبرو شده‌ایم. فن‌آوری همیشه به ما در حل مشکلات کمک کرده ‌است . فن‌آوری دائما تحقیقات را بهبود می‌دهد تا از مشکلاتی که اکنون با آنها مواجه‌ایم، عبور کنیم.”
و از آنجایی که توسعه هوش‌ مصنوعی نیازمند همکاری و همبستگی جهانی است، لزوم وحدت شرکت‌ها، صنایع و دولت‌ها حس می‌شود.
آنجلیکی دیدوپولو، کارشناس سیاست‌گذاری اتحادیه اروپا برای هوش مصنوعی از شرکت هوآوی، می‌گوید: “هوآوی ۲۰ سال است که در اروپا فعال می‌باشد. ما در حال همکاری نزدیک با شرکت‌های کوچک و متوسط هستیم که در واقع شالوده‌ی اقتصاد اروپا هستند. ما اینترنت 5G را ارائه داده‌ایم تا بتوانیم فن‌آوری‌های مهمی مانند هوش مصنوعی، بلاکچین و اینترنت اشیا در ارتباط با کشاورزی هوشمند را گسترش دهیم.”
دنیا به آینده‌ای هوشمندتر و پایدارتر در تولید مواد غذایی می‌اندیشد و در این مسیر هوش مصنوعی به یاری مردم جهان علی‌الخصوص کشاورزان و دامداران می‌شتابد.
منبع: انرژی امروز

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *